ПЛАН - КОНСПЕКТ
ЗАНЯТТЯ ГУРТКА«Юних конструкторів приладів радіоелектроніки» 1
р.н.
Керівник гуртка: Калашніков Борис Васильович
Тема: Електричні кола постійного струму. Резистори. З’єднання резисторів.
Мета: актуалізувати ЗУН вихованців з вивчення поняття опору, його значення в
електротехнічних пристроях, ознайомлення вихованців із поняттям, призначенням
резисторів, розглянути види з'єднання
резисторів.
Завдання- формування компетентностей :
-
пізнавальної –вивчення електричних і фізико-технічних характеристик,
конструкції,
системи
позначень та маркування постійних та змінних резисторів;
-
практичної - розвиток вміння
аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки, формування вмінь і
навичок роботи з різноманітними матеріалами та інструментами.
-
творчої - формування
інженерного мислення, конструкторських здібностей.
-
соціальної - виховання інтересу до занять творчістю,
виховання дисципліни, акуратності, сумлінності, відповідальності за точність
розрахунків.
Тип заняття: комбіноване
Обладнання: Резистор змінний (реостат), резистор постійний,
наочність (слайди Презентації): Схема роботи реостата, З'єднання резисторів,
картки – завдання.
Форма організації діяльності учнів - робота в групах.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Підготовка до сприйняття нового.
1 . Організаційний момент. Перекличка, визначення чергових,
організація робочих місць. Розподіл на групи.
2. АОЗ.
Опитування по
темі раніше вивченого матеріалу, з опором на власний досвід гуртківців:
2.1. Фронтальне опитування;
1. Природа електричного струму. Практичне застосування.
2.Джерела електричного струму.
3.Електричне коло. З чого складається? Наведіть приклади.
4. Провідники електричного струму. Наведіть приклади.
5. Поняття електричного опору.
6.Як залежить електричний опір від матеріалу провідника?
7. Якщо опір зменшується як змінюється сила струму?
8. При збільшенні
напруги як зміниться сила струму?
9. Який закон описуєзв'язок
цих електричних величин між собою?
I
= U / R U = R* I R = U / I
2.2. Керівник
гуртка розподіляє учнів на малі групи та надає диференційовані завдання –
рішення задач:
1 група - Який захисний опір
треба поставити для включення лампи, розрахованої на напругу 110 В і силу
струму 2А, в мережу з напругою 220В?
2 група - - Через опір 60 Ом проходить струм 3А. Який величини струм
проходить через опір 90Ом?
3група
- Електричні лампи в трамваї розраховані на 127В. Напруга в трамвайному дроті
600В. Як реалізовано включення ламп?
4група.
В електричну мережу включена лампа розжарювання потужністю 100Вт. Визначте силу
струму що протікає по нитці лампи.
Для
учнів, що займаються за індивідуальною програмою –
З якої причини виникає коротке
замикання в електроприладах?
3 . Повідомлення теми та мети
заняття, мотивація навчальної діяльності учнів.
Керівник
гуртка визначає місце даної теми у системі опанування програмним матеріалом.
Разом з
керівником гуртків вихованці визначають основну мету заняття.
ІІ. Процес сприймання
нового:
План заняття:
1.Основне призначення резисторів.
2. класифікація резисторів
3. Типи постійних та змінних резисторів.
4. позначення резисторів
5. Послідовне, паралельне та змішане з’єднання
резисторів.
6. Практична частина заняття.
Викладання нового матеріалу.
У формі лекції із
застосуванням слайдів презентації на комп’ютері.
1.
Основне призначення резисторів.
Рези́стор або о́пір (від лат. resisto — опираюся) — елемент електричного кола, призначений для використання його електричного опору. Основною характеристикою резистора є величина його електричного опору. Резистори належать до електричних компонентів, що застосовуються в схемах електротехніки та електроніки для обмеження сили струму та розподілу напруги. Резистори — найпоширеніші пасивні компоненти електронної апаратури,
що використовуються як навантаження, споживачі та подільники в колах живлення.
2.
класифікація резисторів
за характером зміни опору:
-
постійні
-
змінні
-
змінні
підстроювальні
В залежності від
призначення резистори діляться на дві групи: резистори загального
призначення та резистори спеціального призначення, до яких
належать: високоомні резистори, високовольтні резистори, високочастотні
резистори та прецизійні резистори.
За видом
резистивного матеріалу резистори класифікуються на:
-
дротяні резистори (найдавніші) —
відрізок дроту з високим питомим опором , намотаний на неметалевий каркас. плівкові
металеві резистори — тонка плівка металу з високим питомим опором,
напилена на керамічне осердя, на кінці якого вдягнуті металеві ковпачки з
дротяними виведеннями. Це найпоширеніший тип резисторів;
-
металофольгові резистори — як
резистивний матеріал використовується тонка металева стрічка;
-
вугільні резистори — бувають
плівковими і об’ємними. Використовують високий питомий опір графіту;
-
напівпровідникові резистори —
використовують опір слабколегованого напівпровідника. Ці резистори можуть бути
як лінійними, так і
мати значну нелінійність вольт-амперної характеристики. В основному використовуються
в складі інтегральних мікросхем, де інші типи резисторів застосувати важче.
5. Пункт плану «Види з'єднання
резисторів» доповідають учні, які займаються за індивідуальною програмою, а
керівник гуртка доповнює:
Види з'єднання резисторів
ПослідовнеПаралельнеЗмішане
При послідовному з'єднанні декількох резисторів з різними опорами r заг
знаходиться за формулою :
r заг = r1 + r2 + r3 + ... + r n °
С однаковими опорами r заг
знаходиться за формулою : r заг = r ∙ n
Приклад:
R2 = 12 Ом
R заг = R1 + R2
R заг = 10 + 12 = 22 Ом
Керівник гуртка
пропонує гуртківцям поміркувати та самим визначити недоліки послідовного
з'єднання:
1) виключення одного з приймачів призводить до припинення
роботи всіх інших.
2) усі приймачі
повинні мати однаковий опір (або потужність), інакше створюється нерівномірний
розподіл напруги на затискачах.
3) не можна
включати послідовно велике число приймачів, тому що доведеться подавати на
затискачі велике напруження.
Учень:
При паралельному
з'єднанні резисторів з різними опорами R заг
знаходиться за формулою: 1 / r заг = 1 / r1 + 1 / r2 + 1 / r3 + ...
+ 1 / r n °
С однаковими опорами знаходиться за формулою : r заг
= r / n
для двох паралельно з'єднаних знаходиться за формулою :
R заг =
r1 ∙ r2 / r1 + r2
Приклад:
R1 = 8 Ом
R2 = 4 Ом
R3 = 2 Ом
1 / R заг
= 1 / R1 + 1 / R2 + 1 / R3
1 / R заг
= 1/8 + 1/4 + 1/2 = 1 + 2 + 4/8 = 7/8 = 8/7 = 1,14 Ом
Висновок: при
паралельному з'єднанні R заг буде менше, ніж величина найменшого
опору включеного в ланцюг.
Змішане з'єднання
приймачів електроенергії.
Визначення r заг
змішаного з'єднання зводиться до поступового спрощення схеми шляхом знаходження
загального опору окремих гілок і ділянок, що містять чисто послідовне або чисто
паралельне з'єднання.
IІІ.
Практична частина заняття.
1.
Рішення
задач
Керівник гуртка разом з вихованцями розглядує задачу та пояснює її:
Дано :
R1 = 24 Ом
R2 = 36 Ом
R3 = 12 Ом
R4 = 4 Ом
R5 = 60 Ом
R6 = 4 Ом
знайти Rзаг - ?
Учні працюють групами - визначають
вид з’єднання резисторів, визначають ділянки ланцюга та розв’язують задачу.
1-2 групи за допомогою керівника гуртка,
2 – 4 групи – керівник гуртка надає невеличку консультацію
Група учнів, що працюють за
індивідуальними програмами – розв’язують завдання самостійно.
Обговорення задач.
1. Практична робота:
Інструктаж з ТБ
Інструктаж на початок роботи з
послідовності виконання роботи
Група 1-2
Складання електричного кола та
вивчення його складових елементів і властивостей.
Група 3-4
Складання електричного кола та
розрахунки елементів електричного кола.
Група 5учнів, що працюють за
індивідуальними програмами- Виконання та оформлення схеми з використанням терморезисторів з
різними характеристиками
температурного коефіцієнту опору.
Створення ситуації успіху у виконанні роботи.
Керівник гуртка надає вихованцям можливості
вибору виконання робіт.
Організація роботи за індивідуальними планами для
обдарованих. Звертається увага на питання, які необхідно опрацювати самостійно.
Y.Організація рефлексії та
зворотного зв’язку
- Що називається опором?
- Чому послідовне
з'єднання приймачів не знаходить широкого застосування?
- З якою метою
застосовують послідовне з'єднання?
Обговорення досягнутих цілей під час виконання
роботи.
Керівник гуртка звертає увагу на шляхи
подолання труднощів в роботі.
З дітьми, які працювали за індивідуальними
програмами обговорюються питання поглибленого вивчення матеріалу для рішення
поставлених цілей при виконанні практичної роботи (згідно індивідуальної
програми).
Немає коментарів:
Дописати коментар